İzmir Jet Grout

İzmir jet grout işlemleri sırasında profesyonel bir ekipten destek almak ister misiniz ? Yapılan jet grout işlemleri ile birlikte sahip olduğunuz alanın zemin kısmı delgi makinesi yardımıyla delinmektedir. daha sonra yüksek basınçlı çimentonun zemine dökülerek zeminle karıştırılmaktadır.  Çimento karışımından faydalanarak silindir kolonlar imal edilmesi işlemlerine İzmir jet grout yöntemi olarak isim verilmiştir.

Zemin-çimento karışımı çimentolu bir kimyasal madde karışımıdır ve özellikle zemin kayma mukavemetinde ciddi artışlara neden olmaktadır. Yüksek basınçlı enjeksiyonla oluşturulan bu karışımların etkisini artırmak için uçucu kül ve sodyum sülfat gibi maddeler de karışıma eklenebilmektedir.

Jet Grout Avantajları

Jet grouting hemen hemen her zayıf zeminde ve kum, kil, çakıl vb. Doğal zeminlerden oluşan zemin yapıları için oldukça tercih edilen bir zemin iyileştirme yöntemi olup diğer iyileştirme yöntemlerine göre daha ekonomik, kalıcı, hızlı ve güvenilir bir çözüm sunar. Hemen hemen tüm zayıf zemin türlerinde jet grout, diğer iyileştirme yöntemlerine göre daha hızlı, güvenilir, kalıcı ve ekonomik bir çözüm alternatifidir. Jet grout yöntemi zemin taşıma kapasitesini arttırırken oturma, sıvılaşma riskini ve geçirgenliği azaltır. En son zemin iyileştirme yöntemlerinden biri olup, ekonomik, hızlı uygulama ve geniş kullanım alanı özelliklerine sahiptir. Jet grout’un avantajları nedeniyle kullanımı giderek yaygınlaşmaktadır.

İzmir Jet Grout Yönteminin Avantajlarını maddeler halinde sıralamak istersek;

Diğer sondaj türlerine göre oldukça verimli ve ekonomik bir yöntemdir.

Neredeyse tüm zeminlerde uygulanma imkanı vardır.

Enjeksiyon istenilen derinlikten başlanabilir ve istenilen derinlikte son verilebilir

Hali hazırda mevcut olan yapılara zarar vermeden çalıştığından dolayı yakınında bulunan inşalara zarar vermemektedir.

Kullanıla makinelerin esnek olmasından kaynaklı olarak dilediğiniz şekilde yaptırabilirsiniz. Düşey yönde ve yatay eğilimli olması son derece uygundur.

İçerisinde bulunan çimento ve su karışımları sayesinde çevreye hiçbir şekilde zarar vermemektedir.

Ekipman boyutları sayesinde dar ve sıkışık ortamlarda rahatlıkla çalışabilmektedir.

İzmir jet grout yöntemi titreşimsiz ve gürültüsüz bir yöntemdir.

 

 

Jet Grout Dezavantajları

Jet grout yönteminin diğer sondaj metotlarında olduğu gibi devantajları bulunmaktadır.  Yapılacak bu işlemler için Sütunların çapı ve gücü içlerinde değişir. Kolonların çapları kattan kata değişebilir. Bu değişiklik hesaplamada dikkate alınmalıdır. İki akışkanlı ve üç akışkanlı sistemlerde daha karmaşık parçalara ihtiyaç duyulduğu için bakım ve onarım maliyetleri artar. Ayrıca bu sistemlerde 10º-20º’den fazla eğimlere izin verilmez. Tasarımda eski tecrübelerin ve literatürün kullanılması nedeniyle pratikte anında müdahale gerekebilir ve tasarıma uygun olmayan durumlar ortaya çıkabilir. Çok yüksek basınç altında zemin malzemesinin çatlamasına ve çevredeki binaların oturmasına neden olabilir. Bu, sık kontrol, daha deneyimli personel, nozul kontrolü, yüksek basınç sönümleme kontrolü, sık bakım ve temizlik ile sonuçlanır.

Jet Grout Yönteminin Dezavantajları;

Bu yöntem günümüzde hala daha gelişme aşamasında olarak bilinmektedir. Gelişim aşamasında olması ve yeni olmasından kaynaklı olarak kurallar hala kesinleşmemiştir. Bu sebepten ötürü tecrübe çok daha fazla ön plandadır.

Yapılan işlemler sırasında kolunu belirlemek oldukça zordur. Bu nedenden ötürü yapılan işlemlerde çok daha dikkatli olunması gerekmektedir.

Zemin cinsine göre kolon çapları farklı olabilir.

Sizlerde Cevahir Sondaj işletmesine gelerek zemin etüdü hizmetinden yararlanabilirsiniz. Alanında uzman kadromuz sayesinde işinize yarayacak tüm hizmetleri bir arada satın alabilirsiniz. 1996 yılında Ramazan Cevahir tarafından kurulan Cevahir Sondajcılık su sondajı sektöründe üstün kaliteli hizmet veriyor. İzmir jet grout hizmeti için iletişim sayfamızdan iletişime geçebilirsiniz.